STREFA DZIECI

Kropelka ZGWK Tomaszów Mazowiecki

Cześć! Mam na imię Kropelka i jestem przedstawicielką Zakładu Gospodarki Wodno - Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim!

Poniżej znajdziesz rebusy i labirynty, którymi możesz się zająć po tym, jak zapoznasz się z historią moją i mojej siostry.

Czytaj uważnie!

[Best_Wordpress_Gallery id="5" gal_title="Strefa Dziecka"]
Moja codzienna podróż jest bardzo ciekawa i możliwa dzięki temu, że w Twoim mieście wybudowano kanalizację. Swoją niezwykłą przygodę zaczynam już w Twoim domu! Dzięki mnie możesz brać kąpiel, zmywać naczynia czy też prać swoje ubrania. Wykonując te czynności sprawiasz, że dołączają do mnie nowi towarzysze, czyli inne substancje, które znajdowały się wcześniej w Twoim jedzeniu, paście do zębów czy proszku do prania.
Są one bezpieczne dla Ciebie, ale mogą być niebezpieczne dla środowiska - wody w rzece, ziemi, roślin i zwierząt. Wraz z nimi płynę następnie poprzez labirynt rur kanalizacyjnych spotykając po drodze inne kropelki, które wypłynęły z domu Twoich kolegów i sąsiadów razem ze swoimi nowymi towarzyszami. Takie zabrudzone kropelki z towarzyszami dorośli określają jako "ścieki". Podróżujemy wspólnie specjalnymi rurami pod ulicami Twojego Miasta
Dzięki temu, że płyniemy w szczelnych rurach, jesteśmy bezpieczni dla środowiska! Nie zanieczyszczamy wody ani gleby, jesteśmy więc przyjaźni dla tego, co Cię otacza! Naszą podróż kończymy w oczyszczalni ścieków. To tam, w specjalnych maszynach podajemy się bardzo dokładnej kąpieli zwanej "oczyszczaniem ścieków" - pozbywamy się tego, co niepotrzebne i czyste trafiamy znów do rzeki. Pływamy razem z rybami, kaczkami, łabędziami, a potem kolejny raz przechodzimy gruntowną kąpiel czyli "uzdatnianie" i z powrotem trafiamy do Twojego kranu! Czyż to nie cudowne, że możemy się spotkać ponownie?

Bardzo Ci za to dziękuję!

Smutna Kropla ZGWK Tomaszów Mazowiecki
Witaj! Podobnie jak moja siostra, której historię przeczytałeś wcześniej, lubię podróże... niestety, nie miałam tyle szczęścia co ona i inne kropelki, które trafiły do sieci kanalizacyjnej, ponieważ swoją podróż zaczęłam w domu, którego właściciele korzystają ze specjalnego zbiornika na ścieki czyli szamba.
Po tym jak pomogłam domownikom w myciu, zmywaniu i praniu, trafiłam wraz z nowymi towarzyszami, którzy dołączyli do mnie z jedzenia, proszku do prania i mydła do szamba zakopanego w ogródku. Niestety, pojemnik ten ma już bardzo dużo lat i jest dziurawy. Z moimi koleżankami i innymi zanieczyszczeniami wypłynęłyśmy z pojemnika i wsiąknęłyśmy w ziemię. Teraz w ogródkowej ziemi znajdują się oprócz nas również nasi towarzysze z proszków do prania, pasty do zębów czy jedzenia, którzy nie tylko brzydko pachną, ale tez szkodzą roślinom i małym zwierzętom. Dlatego w ogródku, w którym mieszkamy nie rośnie piękna, zielona trawa, nie ma kwiatów, owoców ani warzyw. Czasami także brzydko pachnie, dlatego w takich miejscach nie powinny bawić się dzieci.
My, zabrudzone kropelki przedostajemy się z łatwością w głąb ziemi i czasem wypływamy z niej prosto do rzeki. Niestety, ryby, kaczki i łabędzie nie chcą z nami pływać, bo nasi towarzysze, czyli proszki do prania i resztki jedzenia są dla nich szkodliwe. Marzę o tym, aby pewnego dnia dotrzeć do domu, który będzie podłączony do kanalizacji. Wtedy razem z moją siostrą i innymi kropelkami będziemy podróżować kanalizacją pod ulicami Twojego miasta. Stamtąd trafimy do wspólnej kąpieli w oczyszczalni ścieków, by później, już czyste, móc pływać w rzece.

Proszę, pozwól mi na to... porozmawiaj z rodzicami, sąsiadami i kolegami, aby podłączyli swoje domy do sieci kanalizacyjnej.

Rozwiąż rebus!
ZGWK Tomaszów MazowieckiStrefa Dziecka Rebus Chroń Środowisko