JAKOŚĆ WODY

  • A  A  A  A  
        Pogotowie WOD-KAN 

994

Jakość wody

 

Ciało dorosłego człowieka składa się w ok. 60% z wody; u dzieci jest to blisko 75%. Woda znajduje się w każdej tkance naszego organizmu i to dzięki niej mogą zachodzić wszystkie, niezbędne do życia, procesy.

Czysta woda powinna stanowić główne źródło płynów w naszej diecie (60 - 80% tego, co w ciągu dnia wypijamy). Dlaczego?

Bierze aktywny udział w transportowaniu składników z pożywienia do narządów i komórek ciała;

Pomaga usuwać zbędne produkty przemiany materii oraz oczyszcza organizm z toksyn;

Odpowiada za transport hormonów i enzymów oraz umożliwia działanie enzymów trawiennych.

Utrata wody w organizmie ma znaczący wpływ na człowieka; 1 - 2% mniej wody w organizmie powoduje m. in. zmęczenie, a utrata 10% może zagrozić naszemu życiu. Brak odpowiedniej ilości wody w naszej diecie, odwodnienie, może powodować rozdrażnienie, zmęczenie, problemy z koncentracją a także bezsenność.

Pamiętaj! Spożywaj minimum 2 litry wody* dziennie!

Miasto Tomaszów Mazowiecki zaopatrywane jest w wodę dzięki ujęciu na rzece Pilicy, eksploatowanego przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka Z O. O. w Łodzi. W systemie zaopatrzenia miasta jest obiektem o największych zdolnościach produkcyjnych, najbardziej mobilnym, elastycznym, mającym możliwości dostosowania się do zmiennego zapotrzebowania na wodę i różnych kierunków jej rozprowadzania. Produkuje jednocześnie wodę w niskiej cenie i dobrej jakości. Woda na terenie aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego spełnia wszystkie prawne wymogi, narzucone Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi**. Z tej ustawy możemy dowiedzieć się, na podstawie jakich cech i wskaźników (fizycznych, chemicznych i organoleptycznych) określa się przydatność wody do spożycia. Ujęcie na rzece Pilicy spełnia ważną funkcję jako jedyne lub podstawowe źródło wody dla Tomaszowa Mazowieckiego i wielu miejscowości położonych na trasie Tomaszów-Łódź np.: Popielaw, Jankowa, Janinowa, Maksymilianowa, Łaznówka, Cisowa, Łaznowskiej Woli, Rokicin, Andrespola.

Dodatkowo, Miasto Tomaszów Mazowiecki zaopatrywane jest w wodę z własnego ujęcia osiedlowego "Białobrzegi".

Woda z ujęć w Tomaszowie Mazowieckim i Białobrzegach jest regularnie poddawana badaniom i na ich podstawie zostaje wystawiona opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego*** odnośnie jakości wody do spożycia.

* 2 litry płynów dziennie - wliczają się w to soki, herbata, napoje; woda powinna stanowić od 60% do 80% całości płynów;

** Do pobrania: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi;

*** Do pobrania: ZGWK - opinia PPIS dot. jakości wody - maj 2016.

Zakład Gospodarki Wodno - Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim Spółka z o.o.
97-200 Tomaszów Mazowiecki, ul. Kępa 19
tel./fax 044 - 724- 22- 92